Jaką podłogę wybrać na taras?

2023.02.03

Na projekt domu z tarasem decyduje się już prawie każdy kto myśli o własnym domu. To za sprawą tego, że taka przestrzeń zyskuje na funkcjonalności posiadając miejsce do wypoczynku. Często taras pełni funkcje letniego salonu, gdzie jemy posiłki, wypoczywamy, grillujemy, wyposażamy w meble i dodatki. Pisaliśmy już o zadaszeniach tarasowych i możliwości wyboru pergoli o wielu funkcjonalnościach, a jaką podłogę najlepiej wybrać, aby spełniała tak wiele wymagań, zarówno mieszkańców domu jak i warunków atmosferycznych?

Do wyboru mamy najpopularniejsze i sprawdzone materiały takie jak:

Deski kompozytowe:

Deski kompozytowe stworzone są z wytrzymałego materiału przypominającego wizualnie drewno. Wykonane są z połączenia naturalnej mączki drzewnej lub bambusowej oraz tworzyw sztucznych PVC lub HDPE.
Pozbawione są wielu niedogodności dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne, na grzyby czy bakterie. Nie pęcznieją pod wpływem wilgoci, jedynie mogą się ścierać w miarę upływu lat i użytkowania. Aby uniknąć ich blaknięcia i zabezpieczyć przez trudnymi do doczyszczenia plamami, należy takie deski kompozytowe zaimpregnować i użyć środka do konserwacji. Nie powinno być zaskoczeniem, że na trwałość i szybsze lub wolniejsze starzenie się materiału wpływ ma jego jakość. Najtrwalsze będą deski wykonane z PVC.
Montaż podłogi na tarasie z wykorzystaniem desek kompozytowych nie jest skomplikowany a efekt końcowy estetyczny, ponieważ mocowania i wkręty ukryte są od dołu deski.

Kamień:

Tak samo jak różne kształty, formy i kolory może przyjmować kamień tak też może wyglądać podłoga na tarasie z użyciem tego materiału. Nierówne kształty, zgrubienia, widoczne łączenia przypominają nam naturalny klimat panujący na wsiach, niegdyś na gankach. Kontrastuje z równo ściętym kamieniem, przypominającym płytki, kojarzonym z nowoczesnym wystrojem tarasu. Możliwości aranżacji kamienia na podłodze jest wiele. Jest bardzo trwałym materiałem, który odpowiednio zaimpregnowany może posłużyć przez długi czas. Jest w pełni odporny na wilgoć, temperaturę i zabrudzenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj wybieranego kamienia. Najlepiej na tarasie sprawdzają się granit, bazalt, kwarcyt.

Drewno:

Drewniany taras z pewnością wygląda bardzo naturalnie, w otoczeniu zielonego ogrodu, odpowiednich mebli i dodatków możemy cieszyć się niepowtarzalnym klimatem. Drewniana podłoga nie wychładza się tak bardzo, ale również nie nagrzewa, przez co latem można komfortowo po niej chodzić. Jednak takiemu tarasowi należy poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Regularne czyszczenie oraz impregnacja i olejowanie, pozwoli utrzymać drewnianą podłogę w dobrej kondycji i cieszyć się nią przez lata. Najlepiej wybierać gatunki drewna, które są trwałe i lepiej znoszą niesprzyjające warunki pogodowe. Dobrze sprawdzą się odmiany egzotyczne takie jak bangkirai, massaranduba, cumaru, tek, bangkirai oraz lapacho. Są zdecydowanie twardsze niż odmiany krajowe. Ciekawą alternatywą jest drewno termoaktywne. Jest to połączenie właściwości deski kompozytowej i drewnianej. Do jego uzyskania wykorzystuje się lokalne odmiany takie jak jesion lub sosna. Następnie poddawane jest skomplikowanym procesem tak aby usunąć z niego wodę i substancje sprzyjające namnażaniu się grzybów i bakterii. Dzięki temu nie jest już tak podatne na wilgoć i nie ma potrzeby jego impregnowania. Minusem jest brak odporności na działanie promieni słonecznych, w efekcie może dochodzić do blaknięcia i utraty koloru. Można temu zapobiec za pomocą olejowania.

Płytki:

Są bardzo chętnie wybierane na podłogę tarasową, ponieważ łączą estetyczny wygląd z praktycznością. Wystarczy dobrać takie płytki, które są przeznaczone na dwór, aby były odporne na deszcz i temperaturę. Ich pielęgnacja ogranicza się do zmiatania i mycia dla zachowania higieny i porządku. Jednak, w odróżnieniu do drewna, bardzo szybko się nagrzewają co utrudnia zabawę i chodzenie bez butów. Równie szybko wychładzają się. Można zminimalizować te nieprzyjemne właściwości stosując np. zadaszenie tarasu w postaci pergoli lub markizy.